Sklep

Regulacja hydroforu – jak ustawić ciśnienie w hydroforze?

Hydrofor, inaczej zbiornik hydroforowy, to część zestawu hydroforowego, w którego podstawowy skład wchodzi pompa do wody, zbiornik oraz osprzęt. Zbiornik hydroforowy odpowiada za utrzymanie stałego poziomu ciśnienia wody w instalacji wodnej zarówno w domu, jak i w ogrodzie oraz eliminuje problem z niekontrolowanym włączeniem się i wyłączaniem pompy wodnej. Prawidłowa regulacja hydroforu sprawia, że ze wszystkich punktów odbioru cieczy woda leci pod takim samym ciśnieniem. Jak ustawić ciśnienie w hydroforze? Prezentujemy nasz krótki poradnik.

Ustawienie ciśnienia w hydroforze – rola wyłącznika ciśnieniowego

Każdy standardowy zestaw hydroforowy zawiera podstawowy osprzęt, który składa się z wyłącznika ciśnieniowego, manometru oraz wyjścia tłocznego pięciodrożnego. Wyłącznik ciśnieniowy to regulator ciśnienia hydroforu i odpowiada za włączanie i wyłączanie się pompy w odpowiednim momencie. Zasada działania wyłącznika ciśnieniowego jest stosunkowo prosta. Każde tego typu urządzenie niezależnie od modelu ma zadane ciśnienie dolne (odpowiada za załączanie się pompy) i górne (odpowiada za wyłączanie się pompy). Oprócz ustawień fabrycznych większość modeli wyłącznika ma możliwość zmiany tych ustawień i dostosowanie ich do własnych, indywidualnych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że prawidłowa regulacja jest warunkiem do prawidłowego funkcjonowania całego zestawu hydroforowego, dlatego należy wiedzieć, jak wyregulować wyłącznik ciśnieniowy.

Jak ustawić hydrofor – zmiana regulacji ciśnienia

Zdecydowana większość wyłączników ciśnieniowych ma dostosowane ustawienia fabryczne, które pozwalają na użycie zestawu hydroforowego natychmiast po podłączeniu. Zazwyczaj zadane ciśnienie dolne, czyli moment, w którym pompa się włącza, wynosi 1,7 bar. Natomiast ciśnienie górne, czyli wartość, kiedy pompa przestanie pracować, wynosi 2,5 bar. Jednak, jeżeli parametry pompy (dostępne na tabliczce znamionowej urządzenia) na to pozwalają, można bez problemu i w stosunkowo łatwy sposób, zmienić zakres ciśnień, a więc momentu załączenia i wyłączenia się pompy hydroforowej.

Ciśnienie załączania – jak wyregulować hydrofor?

Większość dostępnych na rynku wyłączników ciśnieniowych wyposażona jest w dwie śruby – mniejszą i większą. To właśnie te śruby i ich regulacja odpowiadają za moment włączenia się i wyłączenia się pompy głębinowej lub innej podłączonej do zestawu hydroforowego. Jak więc zwiększyć ciśnienie wody w hydroforze lub zmniejszyć, jeżeli zajdzie taka konieczność?

Przeważnie większa śruba reguluje ciśnienie dolne (włączenie pompy), a mniejsza ciśnienie górne (wyłączenie pompy). Jeżeli przekręcimy większą śrubę w prawą stronę, ciśnienie zwiększy się, a pompa będzie się załączać szybciej, niż mając ustawienia fabryczne. Kręcąc większą śrubą w lewo, ciśnienie zmniejszy się, a więc pompa będzie się włączać później niż z ustawieniami początkowymi. Podobnie jest w przypadku mniejszej śruby. Kręcenie w prawo zwiększa ciśnienie, czyli pompa wyłączy się później, a kręcenie w lewo powoduje zmniejszenie ciśnienia, dlatego pompa wyłączy się szybciej, niż gdybyśmy korzystali z ustawień fabrycznych. Zmiana regulacji ciśnień wpływa na wydłużenie lub skrócenie czasu, kiedy pompa pracuje.

Regulacja hydroforu – warto wiedzieć

Wraz ze wzrostem ciśnienia górnego, wzrośnie ciśnienie wody w punkcie odbioru, a więc w kranie lub w wężu. Należy jednak pamiętać o tym, aby ciśnienie odpowiedzialne za wyłączanie się pompy nie było wyższe niż maksymalne ciśnienie pompy. Ponadto w ręcznej regulacji ciśnienia trzeba uwzględnić odległość hydroforu od lustra wody – im dalej, tym wartości są mniejsze. Jeżeli pompa po zmianie ustawień nie będzie wyłączać się automatycznie, prawdopodobnie wartość ciśnienia górnego jest zbyt wysoka i ustawienia przekroczyły rzeczywiste możliwości pracy urządzenia. W takiej sytuacji hydrofor należy wyregulować ponownie, zmniejszając wartość ciśnienia górnego.