Sklep

Pompy obiegowe C.O. a pompy cyrkulacyjne CWU – co należy o nich wiedzieć?

W naszym kolejnym artykule eksperckim staramy się wyjaśnić, do czego służą pompy obiegowe i pompy cyrkulacyjne. Opisujemy dokładnie ich cechy techniczne oraz podstawowe możliwości zastosowania, co pozwoli Ci zrozumieć najważniejsze różnice między tymi dwoma modelami. Co w takim razie musisz wiedzieć na ich temat?

Pompy cyrkulacyjne – czym są i jak działają?

Pompy cyrkulacyjne to urządzenia, które służą do tłoczenia wody o podwyższonej temperaturze w instalacjach, które przygotowują ciepłą wodę użytkową (CWU). Ich zadaniem jest utrzymanie stałego ciśnienia oraz temperatury cieczy we wszystkich punktach układu. Pompy sprawdzą się nie tylko w domu jedno- czy wielorodzinnym, ale także w gospodarstwach domowych i rolnych, firmach przemysłowych, w budownictwie czy w przestrzeniach użyteczności publicznej. Wszędzie tam, gdzie potrzebny jest stały dostęp do ciepłej wody.

Pompy cyrkulacyjne przystosowane są do tłoczenia wyłącznie czystej, nieagresywnej, pozbawionej zanieczyszczeń wody. Nie są to urządzenia, które podnoszą ciecz na dużą wysokość, a ciśnienie, z którym pracują, jest odpowiednie wyłącznie do pokonania oporów instalacji. Pompy, z uwagi na wysoką temperaturę, w której pracują, wykonane są ze sprawdzonych materiałów konstrukcyjnych. Do ich produkcji wykorzystuje się stal nierdzewną, mosiądz czy brąz. Tylko w taki sposób można osiągnąć jakość, która sprawdzi się przez lata bezawaryjnej eksploatacji. Na rynku dostępny jest szereg różnego rodzaju pomp cyrkulacyjnych CWU m.in.:

Zastosowanie pompy cyrkulacyjnej sprawia, że woda w instalacji przez cały czas krąży – od podgrzewacza np. kotła gazowego do punktu pobierania wody np. kurków. Dzięki temu po odkręceniu kranu nie trzeba czekać aż zimna woda, która ostygła w rurach, spłynie – ciepła woda dostępna jest od razu, bez względu na ilość miejsc jej poboru. Pompa cyrkulacyjna CWU niezależnie od modelu jest stosunkowo łatwa i szybka w montażu, a prawidłowo użytkowana sprawdzi się przez długie lata. Stosowanie jej w połączeniu z pętlą cyrkulacyjną realnie wpływa na oszczędność zimnej wody, którą w standardowych instalacjach należałoby najpierw spuścić.

Jak działają pompy obiegowe?

Pompy obiegowe to bardzo popularne urządzenia, które służą do wymuszania obiegu wody w zamkniętych grzewczych systemach centralnego ogrzewania (C.O.), w systemach ogrzewania podłogowego, solarnego, w klimatyzacjach czy innych systemach przemysłowych. Z powodzeniem wykorzystywane są zarówno w domach, jak i w firmach czy obiektach użyteczności publicznej.

Pompy obiegowe wyposażone są w specjalny wirnik, który odpowiedzialny jest za zwiększanie momentu pędu podczas tłoczenia wody tak, aby dotarła ona do wszystkich wymienników w obiekcie i równomiernie ogrzewała wszystkie pomieszczenia, w których znajdują się np. grzejniki podłączone do instalacji. Ponadto utrzymują stałe ciśnienie przepływu cieczy i zabezpieczają kotły C.O. Zastosowanie pompy obiegowej w instalacji zwiększa możliwości podczas projektowania całego układu i eliminuje konieczność montażu kotła poniżej poziomu odbiorników, może się on znajdować np. na piętrze w budynku, a nie w piwnicy.

Pompa C.O. pracuje w bardzo specyficznych warunkach. Wysoka temperatura wody czy częstotliwość pracy wymagają odpornych i trwałych materiałów konstrukcyjnych. Z tego względu do produkcji tego typu urządzeń wykorzystuje się stal nierdzewną, żeliwo, mosiądz czy odporne na uszkodzenia tworzywa sztuczne.

Popularność pomp obiegowych C.O. sprawiła, że dostępne na rynku modele są kompatybilne z większością oferowanych kotłów do centralnego ogrzewania. Dodatkowo można wybrać pompę z silnikiem z trójstopniową lub czterostopniową regulacją prędkości obrotów. Regulacja w zależności od typu urządzenia może być ręczna lub automatyczna.

Pompy cyrkulacyjne C.W.U., a obiegowe C.O. – używaj zawsze z przeznaczeniem

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że pompy cyrkulacyjne C.W.U. i pompy obiegowe C.O. pracują na podobnej zasadzie, mają porównywalną konstrukcję i mogą być stosowane zamiennie. Jednak istnieje bardzo prosty podział, który rozróżnia zastosowania tych dwóch rodzajów pomp. Pompy obiegowe stosuje się w przypadku systemów chłodniczych i grzewczych, a pompy cyrkulacyjne wyłącznie w systemach do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Korzystanie z pompy niezgodnie z jej przeznaczeniem może skutkować brakiem wydajności, niewłaściwą pracą, a nawet trwałym uszkodzeniem urządzenia.

Różnic pomiędzy pompą cyrkulacyjną a obiegową jest wiele, a wszystkie są powiązane z warunkami, w których oba urządzenia pracują. Ze względu na sposób eksploatacji pompy te wykonane są z różnych materiałów. Pompy cyrkulacyjnych powinny być odporne na korozję, a więc korpusy urządzeń wykonuje się ze stali nierdzewnej lub brązu. Ponadto pompy cyrkulacyjne muszą posiadać odpowiednie atesty, ponieważ mają kontakt z wodą użytkową. Takich wymogów nie ma w przypadku pomp obiegowych, a dodatkowo ich korpusy najczęściej wykonuje się z żeliwa, które z powodzeniem sprawdza się w przypadku obiegu wody w instalacjach centralnego ogrzewania. Stosowanie pomp zgodnie z ich przeznaczeniem wpływa więc nie tylko na jakość pracy i trwałość konstrukcji instalacji, ale także bezpieczeństwo osób, które korzystają z tych rozwiązań.

Energooszczędność pomp obiegowych

Rozwój i wykorzystywanie najnowszych technologii, dostosowanie się do wymogów rynku i spełnienie potrzeb konsumenckich przyczyniło się do tego, że oferowane przez producentów pompy wyróżniają się lepszą sprawnością, efektywniejszą pracą oraz mniejszym poborem energii. Warto pamiętać, że pompa obiegowa jest jedną z najczęściej kupowanych pomp. Z tego względu dostępne na rynku modele, np. pompy obiegowe marki Grundfos, mają regulowaną ilość obrotów, a także charakteryzują się dopasowaniem parametrów pracy do panujących warunków i zapotrzebowania instalacji czy kompatybilnością z praktycznie każdą instalacją. Co więcej, pompy CO Grundfos są w pełni zoptymalizowane pod względem energetycznym i cechują się najwyższą klasą energooszczędności. Dzięki temu nie tylko zużywają mniej energii, ale także charakteryzują się cichszą pracą, wyższym komfortem ich użytkowania oraz usprawnieniem funkcjonowania całej instalacji.