Sklep

POMPY DOZUJĄCE – Praktyczne informacje

Pompy dozujące od A do Z

Szeroki wachlarz wykorzystania to jedna z podstawowych zalet pomp dozujących. Są one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność dozowania określonej ilości środków chemicznych lub innych cieczy w ustalonym odgórnie czasie. Od przemysłu mleczarskiego, przez farmaceutyczny, aż do przemysłu komunalnego – stosowanie pomp jest niezbędne w wielu branżach, dlatego wiedza na ich temat może być kluczowa również w Twoim przedsiębiorstwie.

Pompy dozujące to pojęcie bardzo ogólne. W ich obrębie wyróżniamy:

Pompy dozujące można łączyć w systemy wielogłowicowe. Mają one wspólny napęd, jednak każda z nich może pompować inny środek chemiczny z różną wydajnością, w zależności od potrzeby. Są one napędzane najczęściej za pomącą zewnętrznych silników krokowych lub hydraulicznych, a w przypadku pomp membranowych zewnętrznego silnika asynchronicznego. Do ich wykonania używa się żeliwa, stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Kontroler, w który są one wyposażone, umożliwia monitorowanie procesu przepływu medium oraz ewentualną korektę.

Na dwa sposoby

Działanie pomp dozujących opiera się na sposobie działania pomp wyporowych lub dynamicznych. Te oparte na zasadzie działania pomp wyporowych doskonale sprawdzają się w przypadku cieczy o wysokiej lepkości. Stała wartość przepływu daje możliwość wytworzenia wysokiego ciśnienia w pompie. Działanie oparte na pracy pompy dynamicznej jest wykorzystywane w przypadku dozowania medium o niskiej lepkości. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy, zatem od rodzaju dozowanego środka chemicznego.

Pompy dozujące są bardzo uniwersalne i znajdą swoje zastosowanie praktycznie w każdej branży, gdzie dozowanie cieczy jest konieczne i często niezbędne: