Sklep

Pompy cieplne – zastosowanie i rodzaje

Pompa ciepła to nowoczesne i coraz bardziej popularne urządzenie w branży grzewczej. Może być eksploatowana niezależnie od strefy klimatycznej. Pompa grzewcza jest prosta w obsłudze, ponieważ jej działanie jest w pełni zautomatyzowane. Ponadto to rozwiązanie ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu.

Co to są pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze o bardzo wysokiej efektywności energetycznej. Nazwa mogłaby wskazywać, że pompy ciepła bezpośrednio wytwarzają ciepło. Jest to jednak błędne założenie. Pompy grzewcze pobierają ciepło z otoczenia i przekształcają je w taki sposób, aby można było je wykorzystać w budynku. Pompa ciepła to nie typowy odpowiednik kotła do ogrzewania pomieszczeń czy wody, choć wyglądem może go przypominać i faktycznie służy do grzania w domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej (sprawdź pompy cyrkulacyjne).

Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła?

Pompa ciepła działa na zasadzie przemian termodynamicznych. Jest to proces podobny do tego, który zachodzi np. w lodówkach czy klimatyzacjach. Pompa wykorzystuje ciepło, które jest tłoczone ze źródła o niższej temperaturze do ośrodka, w którym temperatura jest wyższa. Urządzenie zasilane jest energią elektryczną jednak dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, pompy są wysoce energooszczędne i nie generują wysokich kosztów eksploatacji.

Pompa ciepła działa w systemie, który składa się z kilku części. Pierwszą z nich jest źródło dolne (zimniejsze), z którego pobiera się ciepło. Drugą częścią jest sama pompa, która zmienia pobrane ciepło tak, aby było użyteczne, a trzecią częścią systemu jest źródło górne (cieplejsze), czyli właściwa instalacja grzewcza budynku (podłogowa, sufitowa, rzadziej tradycyjne kaloryfery). Reasumując, pompa cieplna nie wytwarza ciepła, a jedynie je przekazuje z jednego źródła do drugiego. W związku z tym jej wydajność uzależniona jest od parametrów tychże źródeł.

Rozwiązaniem wartym uwagi jest wykorzystywanie pompy ciepła we współpracy z konwencjonalnym kotłem olejowym lub gazowym. Takie połączenie sprawdza się w okresach, kiedy jest większe zapotrzebowanie na ciepło. W takim układzie pompa nadal stanowi główne źródło ciepła, jednak jej praca jest wspomagana (im niższa temperatura źródła dolnego, tym niższa moc pompy cieplnej).

Rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła wyszczególnia się na podstawie głównego rodzaju źródła, z którego pompa odbiera ciepło. Wyróżniamy więc:

Wybór konkretnej pompy uzależniony jest od posiadanego budżetu, wielkości działki i rodzaju gruntu, jaki na niej występuje. Warto także wziąć pod uwagę klimat, jaki panuje w ciągu całego roku.

Pompy gruntowe to najczęściej wykorzystywane w Polsce rodzaje pomp. Źródłem ciepła jest grunt. Pompa gruntowa poradzi sobie zarówno z ogrzaniem budynku, jak i podgrzewaniem wody użytkowej przez cały rok. Dzięki temu może stanowić jedyne źródło ogrzewania nieruchomości. Pompa gruntowana musi być zainstalowana w jednej z trzech form:

  1. kolektor poziomy – wymaga dużej powierzchni działki, jednak wężownice mogą być zakopane płytko.

  2. kolektor poziomy z bezpośrednim odparowaniem – większa sprawność pompy poprzez eliminację jednego wymiennika ciepła.

  3. sonda pionowa – pojedyncza pętla z rur umieszczona w odwiercie sięgającym nawet 100 metrów głębokości.

Pompy wodne charakteryzują się wysoką wydajnością, mogą stanowić główne źródło ogrzewania nieruchomości, jednak ich eksploatacja może się wiązać z wyższymi kosztami. Co więcej, tego rodzaju urządzenia wymagają dostępu do określonej jakości wody (bez nadmiaru żelaza, manganu czy wapnia) i dość sporej działki. Jest to rozwiązanie polecane, jeżeli grunt ma bezpośrednie dojście do stawu lub rzeki. W tym przypadku zastosowanie pętli kolektora tworzy układ bardzo efektywny i niezawodny.

Pompy powietrzne nie wymagają wysokich nakładów na starcie i są odpowiednie do budynków remontowanych, a nie nowo budowanych. Pompy powietrzne mogą być instalowane niezależnie od wielkości działki. Jednak z uwagi na to, że temperatura powietrza w ciągu roku znacznie się zmienia, pompy powietrzne wymagają współpracy z dodatkowym źródłem ciepła (kotłem).

Pompy ciepłownicze – zalety

Do najważniejszych zalet pomp ciepła należy zaliczyć wykorzystywanie odnawialnej energii z wody, gruntu lub powietrza, czyli brak konieczności składowania surowca opałowego, brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery, wieloletnią niezawodność. Ogrzewanie z pompy ciepła jest wysoce wydajne i sprawne, nawet przy niskich temperaturach. Ponadto pompy cieplne są łatwe w obsłudze, a montowane na etapie budowy nieruchomości nie wymagają budowy komina.

Pompy ciepła – jakie są koszty inwestycji i ile kosztują pompy?

Założenie pompy ciepła to dość kosztowna jednorazowa inwestycja. W przypadku pomp gruntowych czy wodnych powinna być zaplanowana już na etapie budowy domu. Pompy powietrzne można natomiast instalować w dowolnym momencie. Najczęściej jest to generalny remont kotłowni lub gruntowna termomodernizacja.

Pompy powietrzne można kupić i zainstalować już za około 20 tys. złotych. W tym przypadku należy pamiętać, że nie dochodzą do tego już żadne dodatkowe koszty związane ze źródłem dolnym.

Pompy gruntowe i wodne także można znaleźć w cenie około 20 tys. złotych, jednak w tym przypadku dochodzą koszty dodatkowe związane z instalacją po stronie źródła dolnego. Koszty dodatkowe oscylują w granicach od kilku (dwie studnie, kolektor poziomy) do kilkudziesięciu tysięcy złotych (trudny grunt, głębokie odwierty).

20 tys. złotych zarówno w przypadku pomp powietrznych, jak i gruntowych czy wodnych to dolna granica. Na rynku dostępne są modele, których cena może być dwukrotnie lub nawet trzykrotnie wyższa.