Sklep

Naprawa pomp głębinowych – rodzaje uszkodzeń

Pompy głębinowe przystosowane są do pracy w trudnych warunkach. Mogą pompować wodę niemal w każdej sytuacji i przez wiele godzin. Sprawdzą się zarówno w pracy ciągłej, jak i przerywanej, sezonowej. Pompy zatapialne renomowanych producentów wykonane są ze sprawdzonych, trwałych podzespołów, które gwarantują niezawodną pracę, jednak mimo to, mogą zdarzyć się usterki, które sprawią, że urządzenie przestanie działać lub będzie pracować z gorszą wydajnością. Uszkodzenie pompy głębinowej może wystąpić na skutek użycia niezgodnie z zaleceniami producenta, przez brak stosowania zalecanych lub wymaganych akcesoriów lub poprzez pracę w naprawdę złych warunkach. Jak wygląda naprawa pompy głębinowej w zależności od uszkodzenia?

Naprawa uszkodzonego silnika w pompie głębinowej

Silnik pompy głębinowej może zostać uszkodzony na skutek przegrzania. To jedna z najczęstszych przyczyn nieprawidłowej pracy tego komponentu. Przegrzanie może powstać przez nieprawidłowe chłodzenie. Pompy głębinowe ze względu na swoją konstrukcję są chłodzone wodą, która je opływa, więc jeżeli urządzenie zostanie zamontowane w nieodpowiednim rodzaju studni (np. studni kopanej) lub wąska pompa w zbyt szerokim otworze studziennym może pojawić się problem. Silnik przegrzewa się w momencie, w którym woda nieprawidłowo lub w ogóle nie opływa urządzenia. Przegrzany silnik pracuje z gorszą wydajnością. Usterce może także towarzyszyć zwiększone zużycie energii elektrycznej. W takiej sytuacji naprawa pompy głębinowej będzie polegać na wymianie łożysk lub niestety na całego silnika. Jeżeli uszkodzeniu uległy elementy odpowiedzialne za sterowanie, konieczne będzie rozebranie silnika. Ze względu na model może jednak to być trudne i wymagać użycia specjalistycznych narzędzi. Jednak jeżeli jest to możliwe, naprawa pompy głębinowej będzie możliwa poprzez wymianę uszkodzonej części.

Uszkodzenie wirnika w pompie głębinowej

Wirnik w pompie głębinowej ulega uszkodzeniu po bezpośrednim kontakcie z nieodpowiednimi elementami. Zaliczają się do nich wszelkie elementy ścierające czy ciała długowłókniste. Uszkodzenie może powstawać na skutek dłuższego procesu np. kiedy w wodzie znajduje się zbyt dużo rozpuszczonych związków mineralnych, które w trakcie pracy, będą osadzać się na wirniku. Niebezpieczne są przede wszystkim ziarna piasku, żwiru i niewielkie kamienie. Pierwszym objawem usterki może być nienaturalna wibracja pompy lub układu tłocznego. Należy na nią natychmiast zareagować. Naprawa pomp głębinowych w tym przypadku będzie polegać na wymianie łożysk i uszczelek. Jeżeli wirniki zostały zatarte, konieczna może okazać się wymiana całego silnika.

Uszkodzenie przewodu zasilającego pompę

Do uszkodzenia przewodu zasilającego może dojść w sytuacji, kiedy pompa nie jest właściwie zamontowania. Pod żadnym pozorem nie należy wieszać pompy na kablu elektrycznym lub linach do tego nieprzystosowanych. Działanie niezgodne z tymi zaleceniami może skutkować usterką. Uszkodzenie przewodu zasilającego jest bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia. W tym przypadku naprawa pomp głębinowych ze względów bezpieczeństwa powinna być wykonana w serwisie, który dopasuje odpowiedni kabel, wykona izolację i sprawdzi szczelność przewodu. Samodzielna naprawa pomp głębinowych w tej sytuacji powinna polegać na dokładnym osuszeniu urządzenia, ponownej izolacji i naprawie kabla, najlepiej poprzez ucięcie uszkodzonej części. Można w tym celu użyć izolacji samowulkanizujących.

Naprawa pomp głębinowych – inne usterki

Inne usterki pomp głębinowych mogą pojawić się na skutek działania systemów ochronnych np. odcięcie przepływu prądu w wyniku przepalenia się bezpiecznika. Jeżeli zużycie urządzenia jest znaczące, a domowe naprawy nie przynoszą długotrwałego skutku, pomóc może regeneracja pompy głębinowej. Regeneracja polega na rozebraniu urządzenia na części, przeanalizowaniu wyglądu poszczególnych elementów, a następnie podjęciu decyzji czy wystarczy odświeżenie wyznaczonych części pompy, czy konieczna będzie wymiana ich na nowe. Regenerację warto przeprowadzić w sprawdzonym lub polecanym warsztacie.