Sklep

Manometr – jak działa i jak go podłączyć?

Manometr zapewnia możliwość analizy pomiaru nadciśnienia – lub podciśnienia – wobec atmosfery i panującego ciśnienia zewnętrznego. Duże znaczenie ma tu optymalny dobór manometru pod kątem zakresu pomiarowego.

To niedoceniane często urządzenie w praktyce jest wyjątkowo istotne – to w oparciu o wskazania manometrów i całe oprzyrządowanie ciśnieniowe działają systemy bezpieczeństwa m.in. zakładów produkcyjnych. Poziomy na liniach przesyłowych czy pompach wylotowych podlegają nieustannemu monitoringowi. Nieprawidłowy montaż, złe użytkowanie czy błędne odczyty z manometrów sprawiają, że dojść może do utraty kontroli nad parametrami układu oraz innych zagrożeń przemysłowych. I choć na manometry w tym kontekście patrzy się głównie pod kątem produkcyjnym, ich odpowiednie działanie ma też znaczenie w mniejszej skali.

Wyniki pomiarowe wykazywane przez manometry pozwalają m.in. na analizę wszystkich rodzajów ciśnienia w instalacjach, które jest jednym z kluczowych parametrów produkcyjnych, przemysłowych czy badawczych. Manometr umożliwia również efektywne pomiary w oparciu o nowoczesne rozwiązania techniczne. Urządzenia cyfrowe zapewniają nie tylko same wyliczenia, ale też ich transmisje na smartfon lub tablet oraz inne formy wykorzystania pozyskanych danych.

Podział manometrów

Jak sprawdzić manometr pod kątem własnych potrzeb? Dzielą się one na kilka rodzajów, a głównym kryterium pozostaje ich konstrukcja. Podstawowym typem manometru są urządzenia z rurką Bourdona – o owalnym przekroju i działające w oparciu o zasadę napierającego ciśnienia na wnętrze, co prowadzi do ich zaokrąglenia. To standardowe urządzenia opracowane z myślą o pomiarach w zakresie 0,6 do 1000 bar. Do pomiarów o dużym przeciążeniu oraz mediów agresywnych stosuje się manometry membranowe. Z kolei manometry puszkowe używane są do analizy gazów o niskim ciśnieniu pomiarowym; większe natężenia mogą je łatwo uszkodzić.

Sprawdź manometry w naszej ofercie

Jak używać manometru?

Prawidłowe użytkowanie manometru rozpoczyna się już od jego montażu – samego przykręcenia, które często wykonywane jest na siłę. To powszechny błąd; manometr nie powinien być trzymany za obudowę, ale instalowany przy pomocy klucza płaskiego. Równie istotne jest optymalne uszczelnienie przyłączy z gwintem równoległym – należy tego dokonać przy pomocy dobranych odpowiednio pierścieni.

Ważne, by podczas instalacji manometru temperatura otoczenia – biorąc pod uwagę także np. działanie promieni słonecznych – nie wykraczała poza odchylenia określone w dokumentacji. To jeden z czynników wpływających na dokładność odczytów. Z kolei przy uruchamianiu manometr powinien być niezależny wobec dużych, nagłych uderzeń ciśnienia.

Powszechnie przyjmuje się, że idealny, oczekiwany zakres pomiarowy to układ, w którym ciśnienie robocze na skali pomiarowej znajduje się w jej środkowej części. Zajmuje wtedy ok. 1/3 jej powierzchni.

Jak działa manometr cieczowy?

Choć rośnie popularność manometrów elektronicznych opartych na współpracy czujników, procesora i wyświetlacza, należy zwrócić uwagę na ich dokładność. Pod względem precyzji bywają mniej szczegółowe niż analogowe. W efekcie niezmiennie wartościowe są konstrukcje stosunkowo proste. Należy do nich manometr cieczowy określany potocznie jako U-rurka. Charakterystyczny układ, w którym ukształtowane ramiona wypełnione zostają częściowo cieczą, szczególnie zalecany jest w przypadku pomiaru gazów. Gdy jeden koniec rurki instrumentu wystawiony jest na ciśnienie zewnętrzne, drugi pozostaje w układzie poddanym pomiarowi. Ten możliwy jest np. po tym, gdy wywierane ciśnienie wpływa na ciecz, przepychając ją z pierwszego do drugiego ramienia.