Sklep

Jaka pompa do szamba?

Podczas budowy wymarzonego domu z pewnością wolimy myśleć o przyjemnych rzeczach, takich jak urządzanie pomieszczeń. Są jednak sprawy, których nie da się obejść, a ich pominięcie może sprawić, że czas spędzany we własnym domu nie będzie już tak przyjemny.

Samodzielne gospodarstwa są odpowiedzialne za indywidualny proces odprowadzania produkowanych ścieków. Dlatego już na etapie budowy trzeba przygotować szambo i zamontować w nim urządzenie służące do pompowania cieczy. Fachowcy nie bez powodu zastanawiają się, jaka w konkretnym przypadku będzie najlepsza pompa do szamba.

Pompę do szamba należy dobrać na podstawie określonych kryteriów. Podstawowymi parametrami wyboru są:

Przede wszystkim należy zacząć od tego, w jakim miejscu urządzenie zostanie zamontowane. Czy będzie to szambo jednokomorowe, czy może dwukomorowe? Kolejną wskazówką jest zastosowanie pompy. Sprzęt jest dostępny w wielu wariantach i parametrach – inne pompy stosuje się do pompowania gęstych cieczy zanieczyszczonych ciałami stałymi, a inne do brudnej wody, na przykład deszczowej.

Trzeba też zwrócić uwagę na wymaganą wydajność i moc urządzenia, którą trzeba dobrać do szacowanego obciążenia obiegu. Samodzielne gospodarstwo domowe będzie potrzebować niższej wydajności niż osiedlowy kolektor czy większe gospodarstwo przemysłowe, takie jak miejska oczyszczalnia ścieków. Parametr mocy jest również ważny w kontekście prędkości opróżniania zbiornika ze ścieków. Warto przewidzieć takie sytuacje zwłaszcza mieszkając w miejscu, które często nawiedzają ulewy. To również istotne, jeżeli gospodarstwo jest usytuowane na obniżonym terenie, gdzie szybko zbiera się woda deszczowa.

Przede wszystkim jednak nie należy przepłacać. W przypadku pomp do szamba cena idzie w parze nie tyle z jakością, ile z parametrami. Do przepompowywania ścieków najczęściej stosowane są pompy zatapialne. Ich zaletą jest to, że urządzenie umieszczone w zbiorniku nie wymaga kontroli wysokości ssania cieczy. Natomiast w tym przypadku trzeba mieć na uwadze wysokość podnoszenia oraz wydajność urządzenia, analizując wpływ obu wspomnianych parametrów na proces pompowania ścieków. Wysoka wydajność może być osiągnięta przy minimalnej wysokości podnoszenia, zaś gdy trzeba będzie zapewnić wysokie ciśnienie, spadnie wydajność. Warto więc najpierw wykonać obliczenia sprawdzające, jakiej wydajności i mocy urządzenia będziemy potrzebować. Specjalista powinien wykonać analizę tego, skąd i na jaką odległość ścieki będą przepompowywane oraz jaką w danym przypadku należy osiągać wydajność. Uzyskanie tych danych pozwoli wybrać model spełniający konkretne wymagania techniczne.

Pompa do szamba z rozdrabniaczem czy bez?

Skąd wiedzieć, czy należy wybrać pompę z rozdrabniaczem, czy bez? I kiedy warto zainwestować w pompę z rozdrabniaczem?

Dobra pompa do szamba to nie najdroższa, ale najlepiej dostosowana do konkretnego projektu. Urządzenie ma za zadanie pracować zgodnie ze swoim przeznaczeniem, dlatego pierwszą wskazówką jest umiejscowienie pompy. Jeśli sprzęt będzie umieszczony w szambie dwukomorowym, w którym odpadki w postaci stałej zostają w jednej komorze, a ciecze są przepompowywane do drugiej komory, najlepiej będzie użyć pompy do brudnej wody. Taka pompa sprawdzi się również, gdy już na etapie planowania wiadomo, że będzie stosowana wyłącznie do pompowania zanieczyszczonej wody, na przykład w procesie gospodarowania wodą deszczową lub nadmiarem cieczy powstałym w wyniku zalania obszaru.

W takich przypadkach można wybrać model bez urządzeń tnących, na przykład pompy zatapialne Ebara DW lub DW VOX wykonane ze stali nierdzewnej, gwarantującej wysoką jakość i trwałość oraz bezawaryjną pracę podczas pompowania zanieczyszczeń o maksymalnej średnicy około 50 mm. Ten profesjonalny sprzęt znajduje zastosowanie zwłaszcza w domowych systemach kanalizacyjnych oraz w systemach odwodnień.

Jeżeli natomiast urządzenie będzie pracować z cieczami zanieczyszczonymi ciałami stałymi, zostanie umieszczone w szambie jednokomorowym albo oczyszczalni ścieków, warto zainwestować w pompę z rozdrabniaczem w postaci noży tnących. Przykładem takiego sprzętu są zatapialne pompy szlamowe DM 100 i DM 200, które znajdują zastosowanie w tłoczeniu surowych ścieków komunalnych, cieczy z zanieczyszczeniami włóknistymi oraz zanieczyszczonymi miękkimi ciałami stałymi, a także w tłoczeniu ścieków zwierzęcych, fekaliów czy gnojówki.

Wybór pompy do szamba to decyzja podejmowana na lata. Przed zakupem warto więc przeprowadzić analizę i zdecydować się na urządzenie o parametrach adekwatnych do wymaganych w danym przypadku.