Sklep

Jak podłączyć hydrofor?

Jeżeli dom nie ma podłączenia do ogólnej sieci kanalizacyjnej to jedynym rozwiązaniem, aby mieć w nim stały dostęp do bieżącej wody, jest pompowanie jej z własnego ujęcia za pomocą zestawu hydroforowego. Montaż hydroforu, niezależnie od tego, czy jest to podłączenie do pompy głębinowej, czy hydroforowej, nie jest czynnością skomplikowaną i każdy właściciel pompy sobie z nim poradzi, jednak należy pamiętać o szczególnych zasadach, aby całość pracowała z odpowiednią wydajnością. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak podłączyć hydrofor w domu, sprawdź nasz poradnik.

Schemat podłączenia hydroforu – co wchodzi w skład zestawu

Każdy zestaw hydroforowy składa się z pompy hydroforowej lub głębinowej (w zależności od głębokości lustra wody w studni), zbiornika hydroforowego o odpowiedniej pojemności, filtrów, zaworu zwrotnego, zaworu odcinającego, zaworu bezpieczeństwa, manometru oraz wyłącznika ciśnieniowego. Prawidłowa instalacja poszczególnych elementów jest gwarancją wydajnej i właściwej pracy całego zestawu, ponieważ całość ściśle ze sobą współpracuje. Wystarczy błędnie umieścić choćby jeden podzespół układu, aby pompa nie pracowała prawidłowo.

Jak zamontować hydrofor w studni?

Aby prawidłowo zamontować hydrofor, należy wiedzieć, jak on działa. Zasada działania hydroforu przeponowego jest bardzo prosta. Pompa załącza się, pompuje wodę do zbiornika, w którym znajduje się powietrze. Jego objętość zaczyna się zmniejszać, a tym samym gaz się spręża. Kiedy ustalone ciśnienie zostanie osiągnięte, pompa wyłącza się. W momencie odkręcenia kranu poziom wody w hydroforze zmniejsza się, a ciśnienie powietrza spada. Kiedy ciśnienie powietrza obniży się do ustalonego minimalnego poziomu, wyłącznik ciśnieniowy ponownie załącza pompę. Takie cykle powtarzają się non stop naprzemiennie. Warto pamiętać o tym, aby pojemność zbiornika hydroforowego była odpowiednio dobrana do zapotrzebowania na wodę. Zbyt mały zbiornik w porównaniu do zużycia wody będzie się załączał bardzo często, co niekorzystnie wpłynie na żywotność pompy.

Jak więc podłączyć hydrofor elektrycznie? W przypadku pompy głębinowej rurę zasysającą wodę należy umieścić w studni. Końcówka przewodu ssącego powinna mieć zamontowany zawór zwrotny oraz specjalne sitko, aby zabezpieczyć zestaw przed zanieczyszczeniami, które mogą znajdować się w wodzie. Jeżeli z zestawu hydroforowego planujemy korzystać cały rok, a nie sezonowo, rurę należy zakopać w ziemi na głębokość około 1 metra, aby w przewodzie nie zamarzała woda.

Kolejny krok to instalacja zaworu zwrotnego i filtra ochronnego na hydroforze. Zawór ma za zadanie zabezpieczyć przed cofającą się wodą do ujęcia w momencie wyłączenia pompy, a filtr chroni wirniki pompy przed zatarciem na skutek dostania się do środka np. ziaren piasku.

Jeżeli studnia nie jest wystarczająco wydajna, poziom wody dynamicznie obniża się w trakcie pracy pompy, to konieczne może się okazać zamontowanie zabezpieczenia przed biegiem jałowym. Praca na sucho (sytuacja, w której pompa zasysa powietrze, a nie wodę) jest niebezpieczna i może przyczynić się do uszkodzenia pompy. Ochrona przed suchobiegiem wyłącza pompę w sytuacjach awaryjnych, w których poziom wody lub jej ciśnienie nie jest wystarczające.

Instalacja chroniąca przed pracą na sucho powinna być dodatkowo wyposażona w zawór kulkowy, który pozwala na natychmiastowe odcięcie dopływu wody. To bezpieczne rozwiązanie w przypadku ewentualnej awarii. Za zaworem kulkowym powinien znaleźć się przewód, który dostarczać będzie wodę do instalacji domowej.

Schemat elektryczny podłączenia hydroforu nie jest skomplikowany, jednak należy go wykonać z dokładną precyzją. Każdy element układu hydroforowego powinien być odpowiednio uszczelniony.

Montaż hydroforu – pierwsze uruchomienie

Kiedy wszystkie elementy zestawu hydroforowego są zainstalowane i uszczelnione, można przystąpić do uruchomienia układu. Na sam koniec należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, aby przed pierwszym rozruchem ręcznie zalać pompę wodą, a po drugie, aby na wyłączniku ciśnieniowym ustawić odpowiednie wartości załączania się i wyłączania pompy.