Sklep

Jak odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania?

Pompa centralnego ogrzewania jest urządzeniem odpowiedzialnym za zapewnienie zrównoważonego obiegu ciepła w instalacji grzewczej. To dzięki niej można utrzymywać stałą temperaturę w mieszkaniu. Czasem zdarza się jednak, że pompa nie pracuje tak, jak powinna, a główną przyczyną tego stanu rzeczy jest jej zapowietrzenie. Po czym poznać, że mamy do czynienia z nieprawidłowością w działaniu sprzętu i jak odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania?

Zapowietrzona pompa C.O. – objawy

Czym właściwie jest zapowietrzenie pompy i dlaczego wpływa negatywnie na instalację grzewczą? Prawidłowa praca C.O. polega na stałym transferowaniu ciepłej wody ze zbiornika do grzejników. W trakcie tej pracy wewnątrz urządzenia gromadzą się drobne pęcherzyki powietrza. Im więcej pęcherzyków, tym niższe ciśnienie wytwarza się w pompie. W efekcie do obiegu dostaje się znacznie mniej wody, a co za tym idzie, nie zostaje zapewniona wystarczająca ilość nośnika ciepła, aby utrzymać pożądaną temperaturę. Warto zaznaczyć, że zapowietrzenie jest zjawiskiem normalnie występującym w obiegu grzewczym i nie stanowi zagrożenia, o ile urządzenie będzie regularnie poddawane przeglądom technicznym.

Po czym rozpoznać, że pompa centralnego ogrzewania jest zapowietrzona? Najczęściej mamy do czynienia z dwoma niepokojącymi objawami. Pierwszym z nich jest wyraźne ochłodzenie pomieszczeń spowodowane niedostateczną wydajnością cieplną grzejników. Te, mimo ustawienia najwyższej temperatury grzania, mogą być albo letnie, albo grzać jedynie częścią swojej powierzchni.

Kolejnym objawem zapowietrzonej pompy C.O. są nietypowe dźwięki wydobywające się z rur oraz grzejników, takie jak charakterystyczne bulgotanie, wyraźne przelewanie się wody czy stukanie. Po zauważeniu takich oznak należy jak najszybciej wykonać odpowietrzenie pompy centralnego ogrzewania.

Odpowietrzenie pompy C.O.

Odpowietrzenie pompy C.O. jest konieczne przede wszystkim po to, by zapewnić prawidłowy przepływ ciepła w obiegu. Istnieje jednak jeszcze jeden, niezwykle ważny powód – zbyt długie korzystanie z zapowietrzonego systemu może spowodować poważne uszkodzenia mechaniczne, dostęp tlenu zwiększa również podatność na korozję. Możliwe jest dodatkowo powstanie zjawiska suchobiegu, podczas którego pompa pracuje bez wody, zaś nadmierne tarcie prowadzi do trwałego uszkodzenia elementów konstrukcji, takich jak wały czy pierścienie.

Wiele osób zastanawia się, jak odpowietrzyć pompę C.O. i czy mogą zrobić to samodzielnie, czy może potrzebują pomocy fachowca. Na szczęście proces ten jest łatwy do przeprowadzenia i powinien być wykonywany dość często – nie tylko wtedy, gdy dostrzeżemy niepokojące objawy. Odpowietrzenie pompy C.O. powinno nastąpić podczas pierwszego uruchamiania urządzenia – mowa tu zarówno o nowej instalacji, jak i wymianie samej pompy. Kolejnym momentem, w którym należy odpowietrzyć pompę, jest wkroczenie w sezon jesienno-zimowy. Pompę centralnego ogrzewania trzeba odpowietrzyć przed rozpoczęciem ogrzewania mieszkania.

Jak odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania?

Istnieją dwa sposoby na przeprowadzenie tego procesu. Pierwszy jest związany z samą pompą. Ta metoda nie wymaga wyłączania obiegu wody w mieszkaniu ani wyłączania pieca centralnego ogrzewania. Wystarczy jedynie poluzować śrubę, która znajduje się na obudowie pompy. Umożliwi to wypuszczenie nadmiaru powietrza, a kiedy z otworu zacznie wydobywać się woda, należy ponownie dokręcić śrubę.

Kolejnym sposobem jest użycie odpowietrzników znajdujących się przy grzejnikach. Ta metoda wymaga wyłączenia obiegu wody. Ważne jest również sprawdzenie poziomu ciśnienia w instalacji – powinno ono wynosić około 2,5 bara. Odpowietrznik należy odkręcić i ponownie, jak w przypadku pierwszej metody, poczekać, aż z otworu zacznie wydobywać się woda. Będzie to oznaczać, że pozbyto się całego powietrza zalegającego wewnątrz grzejnika. Na koniec odpowietrznik należy dokręcić.

Odpowietrzanie pompy centralnego ogrzewania to czynność, którą należy wprowadzić do domowego harmonogramu. Tylko regularne sprawdzenie stanu technicznego urządzeń zapewni wysoką wydajność cieplną i pozwoli zaoszczędzić pieniądze – nie tylko zapobiegając konieczności wymiany kosztownej instalacji na nową, ale także pozwalając uniknąć horrendalnych rachunków za ogrzewanie.