Sklep

Jak odpowietrzyć hydrofor?

Zarówno pompa hydroforowa, jak i hydrofor to urządzenia o szerokich możliwościach zastosowania. Ze względu na swoje parametry i konstrukcję sprzęty te z powodzeniem sprawdzają się nie tylko w domu, na działce, ale także w wielu przedsiębiorstwach czy w warsztatach. Warto jednak pamiętać, że do prawidłowej pracy pompy i hydroforu muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Jednym z nich jest odpowiedni poziom sprężonego powietrza w hydroforze i prawidłowe odpowietrzanie pompy hydroforowej.

Dlaczego należy odpowietrzyć pompę hydroforową?

Pompa hydroforowa ze względu na swoją konstrukcję i sposób pracy nie jest zanurzona w pompowanej cieczy (jak np. pompa głębinowa), przez co do przesyłu medium wykorzystuje się specjalny przewód ssąco-tłoczny. Jego długość uzależniona jest od odległości pomiędzy ujęciem cieczy a położeniem pompy hydroforowej. Podczas montowania przewodu ssąco-tłocznego w ujęciu znajduje się w nim powietrze, które będzie uniemożliwiać prawidłową pracę urządzenia – medium nie będzie mogło być zassane. Aby pompa zaczęła działać prawidłowo, konieczne jest jej odpowietrzenie.

Jak odpowietrzyć pompę hydroforową?

Odpowietrzenie pompy hydroforowej jest stosunkowo prostą czynnością i z pewnością każdy właściciel pompy poradzi sobie z nią bez problemu. Odpowietrzenie, a więc usunięcie całego powietrza z przewodu następuje w wyniku zalania pompy pompowaną cieczą. Pompy hydroforowe wyposażone są w specjalny otwór, który służy do ręcznego zalewania. Przewód trzeba zalać do pełna. Może zdarzyć się sytuacja, że czynność będzie wymagała powtórzenia. W takim przypadku należy ponawiać zalewanie tak długo, aż pompa sama nie zacznie tłoczyć cieczy z ujęcia. Odpowietrzanie nie zajmuje wiele czasu, a jest gwarancją prawidłowej pracy pompy, dlatego nie należy o nim zapominać.

Kiedy trzeba odpowietrzyć pompę hydroforową?

Odpowietrzenie pompy hydroforowej jest konieczne przy pierwszej instalacji i uruchomieniu urządzenia. Takie są zalecenia producenta i należy się do nich stosować. Ponadto ręczne zalewanie jest konieczne po każdym spuszczeniu wody z układu np. po pracach serwisowych, naprawach, zmianie miejsca położenia pompy, etc. Dodatkowo warto odpowietrzyć pompę po długim czasie nieużywania sprzętu, a więc np. po okresie jesienno-zimowym, kiedy urządzenie nie było eksploatowane. Jak można zauważyć, odpowietrzanie wykonuje się stosunkowo regularnie, w zależności od sposobu wykorzystywania pompy, jednak jest to czynność prosta i nie zajmuje dużo czasu.

Zapowietrzony hydrofor

O ile nieprawidłowe działanie pompy hydroforowej może wynikać z zapowietrzonego układu ssąco-tłocznego, o tyle w przypadku hydroforu sytuacja jest odwrotna. Jeżeli hydrofor przeponowy nie pracuje poprawnie, nie należy go odpowietrzyć, a dopompować powietrza. W większości przypadków to jedyne skuteczne rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy jest to hydrofor domowy, firmowy, o dużej pojemności czy małych rozmiarów, jeżeli uzupełnienie powietrza pod ciśnieniem nie pomaga, możliwe, że hydrofor uległ uszkodzeniu. Efektem zbyt małej ilości powietrza w zbiorniku jest częste załączanie się hydroforu i krótki proces pompowania. Wynika to z tego, że w hydroforze nie ma co się sprężać (jeżeli jest za mało powietrza). Im mniej powietrza w zbiorniku, tym będzie się on częściej załączał, nawet pomimo dużej pojemności. Hydrofor można napełnić powietrzem na kilka sposobów. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest użycie sprężarki powietrza i dopuszczenie gazu do pożądanej objętości. Ponadto można użyć pompki samochodowej lub dowolnej pompki bezolejowej. Innym rozwiązaniem, zabierającym zdecydowanie najwięcej czasu, jest spuszczenie ze zbiornika hydroforowego całej wody, pusty zbiornik będzie wtedy pełen powietrza, a następnie ponowne jej napompowanie.