Sklep

Jak dobrać pompę hydroforową?

Pompa hydroforowa kojarzona powszechnie jest głównie z budownictwem rekreacyjnym – jako źródło nawodnienia ogrodu. Jej cechy – w zależności od specyfiki i technologii wykonania – dają jednak dużo większe możliwości. Skuteczność i efektywność pompy do hydroforu zależy przede wszystkim od dostosowania jej do określonych wymogów terenowych.

Rodzinne ogrody działkowe, domy rekreacyjne, ogrody, niewielkie aranżacje terenów zielonych – to w nich zwykle pompy do hydroforu zapewniają bezproblemowy obieg wody. Choć używa się ich również w warunkach domowych, traktowane są oczywiście jako źródło alternatywne – na wypadek bieżących problemów z wodociągiem doprowadzonym do posesji. Optymalne działanie pompy do hydroforu uzależnione jest m.in. od jej prawidłowego doboru pod kątem użytkowania, terenu czy codziennych potrzeb.

Pompa z hydroforem – powierzchniowa a może głębinowa?

Te dwie opcje to podstawowy wybór dla osób planujących zakup pompy do hydroforu. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest pompa głębinowa – hydrofor używany w przypadku studni wierconych na terenie posesji. Pompa hydroforowa może być oczywiście używana nie tylko w przypadku wgłębienia nawiercanego; możliwe jest także jej zastosowanie w studni kopanej. Koszt inwestycji będzie większy, ale zapewni nam niezależność m.in. od warunków atmosferycznych.

Pompa – hydrofor dobierany pod kątem danego terenu – musi uwzględniać potencjalny poziom wód gruntowych możliwych do pobrania. Drugą opcją – obok pompy głębinowej – jest pompa hydroforowa – powierzchniowa. Stosowana jest w przypadku mniejszych głębokości.

Temperatury a wybór pompy

Ważnym kryterium, które wymaga analizy przed wyborem pompy do hydroforu, jest jej zachowanie wobec niskich temperatur. W tym przypadku szczególne znaczenie mają pompy powierzchniowe. Ich specyfika – stosunkowo niewielkie zagłębienie – sprawia, że obniżone temperatury mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Ryzyko wzrasta, jeśli pompa hydroforowa na zimę pozostaje wypełniona wodą. W takiej sytuacji, jeśli urządzenie nie jest użytkowane w np. ogrzewanym pomieszczeniu, zmiana temperatury na ujemną może doprowadzić do uszkodzeń. Ponieważ powierzchniowe pompy hydroforowe zazwyczaj stosowane są w studniach na wolnym powietrzu, każdorazowo nadchodząca zima oznaczać powinna opróżnienie zasobów i np. osłonięcie urządzenia przed czynnikami zewnętrznymi.

W przypadku pompy głębinowej nie ma takiej konieczności. Podobnie jest w przypadku obaw o kradzież. O ile pompa powierzchniowa jest stosunkowo narażona na demontaż i wyjęcie podczas naszej nieobecności np. na działce, posiadanie głębinowej pompy z hydroforem nie wiąże się z takim zagrożeniem.

Na co zwrócić uwagę, kupując pompy hydroforowe?

Podstawą jest ustalenie poziomu lustra wody wykorzystywanej przez urządzenie. Jeśli jest ono poniżej 8 m, możliwy jest montaż wyłącznie pompy głębinowej. Pompa samozasysająca jest ograniczona do wysokości zasysania na poziomie 8 m. To wartość bezwzględna, niezależnie od wydajności technicznej urządzenia czy określonej mocy silnika.

Dobór pompy wymaga również znajomości potencjalnego zapotrzebowania na wodę danego obiektu lub terenu, minimalnego ciśnienia na wyjściu i wejściu oraz odpowiedniego zasilania urządzenia. Szczegółowe informacje techniczne charakteryzujące dostępne na rynku pompy do hydroforu znajdują się w kartach doboru załączanych do produktów. Szczególną uwagę warto zwrócić na kwestię zasilania. Silniki jednofazowe, przeznaczone do pomp o niskiej mocy (to urządzenia do 1,5 kW) zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa i łatwość montażu dzięki uniwersalnej, standardowej wtyczce. Mogą jednak charakteryzować się słabszym momentem rozruchowym oraz dużym obciążeniem sieci. Z kolei trójfazowe – stosowane do pomp o większych mocach – charakteryzują się zdecydowanie większym początkowym momentem rozruchowym i równomiernie obciążają sieć użytkownika, gdyż pobór prądu rozkłada się na trzy fazy zasilania. Obecnie technologia wyrównuje jednak możliwości obu tych rozwiązań.

Wybierając pompę hydroforową, warto szukać rozwiązań już sprawdzonych na rynku. Ważne w ich przypadku są nie tylko kilkuletnie okresy gwarancyjne, ale również stosunkowo ułatwiony dostęp do części zamiennych.