Sklep

Czym są i do czego służą przepustnice motylkowe?

Kilka słów o przepustnicach motylkowych

Czym właściwie jest przepustnica? Co czego służy i w jakiej branży jest ona wykorzystywana? Odkrywamy tajniki działania tego urządzenia oraz uświadamiamy przeciętnego Kowalskiego, co to za ciekawe urządzenie. Może i Tobie ta informacja się przyda?

Przepustnice, inaczej zawory motylkowe są podstawowym elementem układu rurociągowego. Ich zadaniem jest odcinanie przepływu, ale również regulacja częstotliwości przepływającej cieczy. Swoje zastosowanie znalazły, zatem w systemach transportu wody i ścieków, w instalacjach przemysłowych, gdzie mamy do czynienia z kwasami, alkoholami i olejami. Przepustnice jednak różnią się między sobą. Inny zawór zastosujemy w układach wodociągowych, a inny w przemyśle materiałami. Jej przeznaczenie jest kluczowe w odpowiednim jej doborze.

Zawory motylkowe są stosowane w instalacjach zarówno wody zimnej, jak i gorącej z obiegiem otwartym lub zamkniętym. Mogą być wykorzystane do włączania i wyłączania kilku urządzeń chłodzących i grzewczych. Zamykanie i otwieranie otworu odbywa się przy pomocy siłownika obrotowego.

Przepustnice motylkowe do przesyłu materiału

Na szczególną uwagę zasługują przepustnice motylkowe do przesyłu materiału w formie proszku lub granulek. Wysokiej jakości takie urządzenie wykonane jest z dwóch odlewów ciśnieniowych połówek korpusu ze stopu aluminium, tarczy obrotowej oraz sprężonej uszczelki. W przemyśle spożywczym należy sprawdzić, czy tarcza została wykonana ze stali nierdzewnej, tylko taka może być stosowana w tej branży. Przepustnice wyposażone są w dwa identyczne kołnierze: górny i dolny, co jest ich dodatkowym atutem. Zawory stosowane są do zamykania pojemników i zbiorników zawierających materiał sypki. Jest to nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie, ponieważ jeszcze do niedawna tego typu urządzenia można było wykorzystywać tylko w przypadku materiałów ciekłych. Zawory mocuje się pod pojemnikami, spiralami i zasobnikami, aby przerwać w kanałach transport pneumatyczny.

Na rynku dostępne są różne rodzaje przepustnic motylkowych. Można indywidualnie dopasować zawór do zasobów swoje portfela, ale przede wszystkim do branży, w jakiej ma być zastosowany. Powinno zwrócić się szczególną uwagę na łatwość instalacji, aby nie dostarczyć sobie dodatkowych kosztów związanych z montażem. Również kwestia sterowania dźwignią jest istotna. Może być to dźwignia ręczna bez przekładni lub wyposażona w siłownik elektryczny lub pneumatyczny.