Sklep

Co to jest rotametr?

Rotametr należy do szczególnie istotnych urządzeń przeznaczonych do pomiaru przepływu cieczy oraz gazów. Jego możliwości sprawiają, że rotametry są wykorzystywane w wyjątkowo szerokim zakresie – od przemysłu, przez branżę maszynową, po laboratoria czy energetykę.

Przepływomierz – to alternatywne określenie obejmujące rotametry – służy do pomiaru natężenia przepływu cieczy lub gazu w danej instalacji. Uniwersalność zastosowania sprawia, że charakterystyczny pionowy szklany cylinder z wyraźnym górnym rozszerzeniem stosowany jest do pomiarów w różnorodnych branżach. Niezależnie od jego typu, zasada działania rotametru jest podobna. Urządzenie precyzyjnie określa stan przepływu. Dzięki szerokiemu zestawieniu pływaków, stożków kończących, skal czy przyłączy, rotametry można dostosować do konkretnego celu pomiarowego.

Jak działa rotametr?

Wspomniany cylinder – wyróżniamy rotametry szklane i plastikowe, a także metalowe – wyposażony w pływak daje możliwość oceny mierzonego natężenia przepływu. Powoduje to płyn, który wprowadzany jest poprzez dolny sektor rotametru. W ten sposób zawarty w nim pływak unosi się do określonego położenia. Działają na niego trzy siły – wyporu, tarcia płynu na powierzchnię pływaka oraz siła ciężkości pływaka. Na podstawie poziomu górnej krawędzi pływaka odczytać można natężenie odnotowywanego przepływu. Podawane jest ono w określonych jednostkach według potrzeb odbiorcy. Może odnosić się więc zarówno do litrów przepływających na godzinę pracy instalacji, jak i stosunku objętości wobec krótszych przedziałów czasowych (np. dm3 na minutę).

Tak więc siła wywołana natężeniem określonego przepływu wpływa na pływak rotametru, przemieszczając go do stanu osiągnięcia równowagi. W ten sposób na czujnik działają różne czynniki: od jego wagi, przez siłę przepływu, po wolny obszar.

Sprawdź rotametry w ofercie naszej firmy.

Nowe funkcje rotametrów

Szerokie zastosowanie rotametrów oraz ich znaczenie dla prawidłowego działania i kontroli nad przepływem sprawiają, że urządzenia stają się coraz bardziej zaawansowane. Przepływomierze charakteryzują się wytrzymałą konstrukcją, która staje się wielosekcyjna i obejmuje nawet kilka odrębnych cylindrów pomiarowych. Nowoczesne rotametry przemysłowe dodatkowo są zabezpieczane przed ewentualnymi uderzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Producenci zapewniają również rozwiązania umożliwiające łatwość odczytu pomiarów również przy stosowaniu ciemnych, a nie bezbarwnych cieczy – to ważne w sytuacji, gdy rotametr służy np. do monitoringu przepływu olejów.

Prawidłowe używanie rotametru

Jak regulować i odpowiednio ustawić rotametr? Przed jego zabudową niezbędne jest usunięcie blokady pływaka. W kolejnym kroku powinien być on już całkowicie swobodny; przy pierwszym uruchomieniu należy jednak uważać na szybkość przepływu, by nie spowodował on nagłego ruchu czujki do góry.

Sam rotametr, ze względu na swoją budowę musi być zamontowany pionowo (tak, by przepływ odbywał się z góry na dół). Zakłada się, że akceptowane odchylenie może sięgać maksymalnie jednego stopnia; większe znacząco wpłynie na prawidłowość odczytów. Po montażu rotametr nie powinien być narażony na czynniki zewnętrzne – do tych zaliczają się np. drgania. Aby doszło do prawidłowych odczytów, usztywnienie powinno obejmować nie tylko sam przepływomierz, ale również doprowadzoną do niego instalację, której naprężenia mogłyby wpływać na pomiary.

Jak wyczyścić rotametr?

Podczas pracy naturalnym procesem jest tworzenie zanieczyszczeń; osad powstaje na częściach pomiarowych rotametru. Konserwacja nie jest skomplikowana. Wymaga jednak regularności oraz szczegółowości. Rotametr powinien zostać zdemontowany, a następnie skrupulatnie oczyszczony. Należy do tego używać specjalistycznych środków, które wpływają na rozpuszczenie powstałych osadów. Ponieważ nieprawidłowe oczyszczenie rotametru może spowodować zachwianie wyników pomiarowych, warto zlecić prace konserwacyjne wyspecjalizowanej firmie używającej odpowiednich środków chemicznych.