Branża spożywcza notuje dynamiczny rozwój z każdym rokiem. Na globalną skalę wytwarzane są setki miliardów ton jedzenia, a woda pełni kluczową funkcję w wielu etapach produkcji, takich jak gotowanie, czy transport. Rosnące zapotrzebowanie na ten niezbędny surowiec skłania wiele instytucji do poszukiwania sposobów na zredukowanie jej zużycia w procesach produkcyjnych. Jakie środki można wdrożyć, aby oszczędzanie wody w przemyśle spożywczym było efektywne i ekonomiczne?
Codzienna praca zakładów przemysłowych wymaga zużycia ogromnych ilości wody, dla przykładu – produkcja jednego bochenka chleba wymaga 1600 litrów wody, a 1 kg mięsa wołowego aż 15 tysięcy. Dlatego tak istotne jest wprowadzanie działań wpływających na ograniczenie zużycia wody w przemyśle spożywczym.
To jedynie kilka z wielu propozycji ułatwiających zrównoważony rozwój w branży spożywczej. Ich wdrożenie nie tylko przyczyni się do ochrony środowiska, ale również przyniesie korzyści finansowe dla przedsiębiorstw.
Opłaty za wodę nieustannie rosną, a z nimi koszty związane ze ściekami i ich recyklingiem. W Polsce pobór wody w sektorze przemysłowym głównie spożywczym odpowiada za 74% całkowitego zużycia. W obliczu ograniczonej dostępności wody i ciągle rosnącego popytu na nią – kluczowe jest zastanowienie się nad efektywnymi metodami, wpływającymi na ograniczenie zużycia wody w przemyśle spożywczym.
Firmy stosujące zaawansowane systemy ponownego wykorzystywania wody w przemyśle mogą czerpać z nich wiele korzyści. Kluczowym atutem takiego podejścia jest oczywiście dobroczynny wpływ na nasze środowisko – wprowadzenie recyklingu wody ogranicza jej konsumpcję, co przyczynia się do sporych oszczędności zasobów wodnych.
Zainwestowanie w takie rozwiązania w długoterminowej perspektywie przynosi również korzyści ekonomiczne. Dzięki nim przedsiębiorstwa mogą produkować większą ilość towarów spożywczych przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody i wytwarzanych ścieków. Skutkuje to niższymi kosztami związanymi z opłatami za wpływ na środowisko.
Aby przedsiębiorstwo mogło czerpać korzyści z ponownego użycia wody po procesie produkcyjnym, kluczem jest posiadanie nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Woda, po odpowiednim oczyszczeniu, może służyć różnym celom: ponownemu wykorzystaniu w produkcji, użyciu w systemach chłodzenia, czyszczeniu maszyn, systemach przeciwpożarowych czy nawet w kotłowniach.
Niezwykle istotnym krokiem ułatwiającym efektywne oszczędzanie wody w przemyśle spożywczym jest jej dokładne monitorowanie. Ustawienie liczników wody w kluczowych punktach i etapach produkcji pozwoli zlokalizować miejsca intensywnego jej zużycia i wskazać, gdzie można poprawić efektywność.
Nieocenione okaże się także systematyczne sprawdzanie instalacji wodnych. Nawet drobne przecieki i nieszczelne zawory mogą w dłuższej perspektywie doprowadzić do ogromnych strat. Ważne jest, by mieć pewność, że systemy są w pełni sprawne – od kranów, poprzez rury, aż po zbiorniki.
Dostępna jest cała gama nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają zminimalizować zużycie wody w przedsiębiorstwie. Wśród nich warto zwrócić uwagę na pompy i systemy wykorzystujące wodę deszczową.
Przewiduje się, że do 2050 roku liczba ludności na świecie zwiększy się o blisko 2 miliardy osób. Wzrost zapotrzebowania na żywność w połączeniu z ograniczonym dostępem do czystej wody sprawia, że aż 14 z 20 największych aglomeracji miejskich może borykać się z problemami z dostawą wody do picia i sanitariatu. Sytuację komplikuje narastające zanieczyszczenie, m.in. ze ścieków będących efektem procesów produkcyjnych.
Rosnące zużycie wody w przemyśle oraz postępująca degradacja tego cennego surowca prowadzą do konieczności wprowadzenia działań ograniczających jej nadmierne wykorzystanie. Nie można też zapomnieć o plusach wynikających z ekologicznego podejścia, które pomaga zdobyć zaufanie nowych klientów i kształtuje wizerunek marki dbającej o środowisko, przyczyniając się do wzmocnienia jej pozycji na rynku.
Wprowadzanie skutecznych systemów pozwalających na oszczędzanie wody w przemyśle spożywczym to strategia korzystna dla obu stron – zarówno dla biznesu, jak i dla otaczającego nas środowiska naturalnego i przyszłości naszej planety.