Pracując w branży przemysłowej nie ma możliwości uniknięcia kontaktu z toksycznymi i chemicznymi substancjami. Bezpieczeństwo w zakładach farmaceutycznych, spożywczych czy komunalnych odgrywa pierwszorzędną rolę. Zaopatrzenie firmy w odpowiedni sprzęt jest zatem podstawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Bezpieczne tłoczenie szkodliwych cieczy to bezpieczeństwo całej kadry pracowniczej.
Działanie pomp membranowych jest ściśle związane z ruchem membran. Zawory na wlocie i wylocie pompy wspomagają wytworzenie efektu ssania po stronie ssawnej i tłoczenia po stronie tłocznej urządzenia.
Dla żądnych wiedzy techników
Sama świadomość istnienia urządzenia dla niektórych jest mało satysfakcjonująca. Chcą oni czegoś więcej, ciekawość świata zmusza ich do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: jak to działa? Sposób działania pompy membranowej nie należy do najbardziej skomplikowanych. Dwie połączone ze sobą membrany wysuwają się i cofają dzięki ciśnieniu sprzężonego powietrza. Proces dozowania cieczy przebiega w dwóch etapach:
zasysanie- podciśnienie w komorze membranowej powstaje na skutek cofania się membrany, zawór tłoczony się zamyka, zaś ssący otwiera. Do komory napływa medium i następuje zjawisko zasysania cieczy.
tłoczenie- po automatycznej zmianie ruchu membran powstaje nadciśnienie i następuje proces odwrotny do zjawiska zasysania cieczy, zawór tłoczony się otwiera, a ssący zamyka.
Rodzaje napędów
Pompy membranowe mogą opierać się na działaniu różnego rodzaju napędów:
pompy membranowe z napędem pneumatycznym: w tym przypadku niezbędne jest dostarczenie sprężonego powietrza. Przy jej pomocy można pompować praktycznie każdy rodzaj cieczy: emulsje, kwasy, zasady, żywice i wiele innych. Dobrze dobrana pompa membranowa pneumatyczna może charakteryzować się dużą wydajnością oraz niskimi kosztami utrzymania.
Pompy membranowe z silnikiem elektrycznym lub spalinowym: tego typu pompy znalazły szczególne zastosowanie w przemyśle budowlanym. Charakteryzują się możliwością pompowania gęstych cieczy, szybkim samozasysaniem oraz długą pracą na sucho.
Pompy membranowe hydrauliczne: służą do pompowania ciekłego nośnika. Szczególnie przydatne w przemyśle papierniczym, lakierniczym, komunalnym oraz handlowym.
Warto podkreślić zalety tego typu pomp. Umożliwiają one samozasysanie nawet z kilku metrów, ciśnienia do wartości kilku bar. Istotną kwestią jest również to, że pompy membranowe oprócz substancji ciekłych, mogą pompować cząstki stałe o wielkości nieprzekraczającej kilkunastu milimetrów.