Sklep

Jak i gdzie wykorzystać pompy membranowe?

Pracując w branży przemysłowej nie ma możliwości uniknięcia kontaktu z toksycznymi i chemicznymi substancjami. Bezpieczeństwo w zakładach farmaceutycznych, spożywczych czy komunalnych odgrywa pierwszorzędną rolę. Zaopatrzenie firmy w odpowiedni sprzęt jest zatem podstawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Bezpieczne tłoczenie szkodliwych cieczy to bezpieczeństwo całej kadry pracowniczej.

Działanie pomp membranowych jest ściśle związane z ruchem membran. Zawory na wlocie i wylocie pompy wspomagają wytworzenie efektu ssania po stronie ssawnej i tłoczenia po stronie tłocznej urządzenia.

Dla żądnych wiedzy techników

Sama świadomość istnienia urządzenia dla niektórych jest mało satysfakcjonująca. Chcą oni czegoś więcej, ciekawość świata zmusza ich do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: jak to działa? Sposób działania pompy membranowej nie należy do najbardziej skomplikowanych. Dwie połączone ze sobą membrany wysuwają się i cofają dzięki ciśnieniu sprzężonego powietrza. Proces dozowania cieczy przebiega w dwóch etapach:

Rodzaje napędów

Pompy membranowe mogą opierać się na działaniu różnego rodzaju napędów:

Warto podkreślić zalety tego typu pomp. Umożliwiają one samozasysanie nawet z kilku metrów, ciśnienia do wartości kilku bar. Istotną kwestią jest również to, że pompy membranowe oprócz substancji ciekłych, mogą pompować cząstki stałe o wielkości nieprzekraczającej kilkunastu milimetrów.