Sklep

Sposób na ciepłą wodę bez przerw – pompa cyrkulacyjna

 Dość popularnym problemem związanym z obiegiem ciepłej wody w sieci bywa jej niestabilna temperatura. Odkręcając kran, dostajemy wodę, która zalega w instalacji i zdążyła już ostygnąć. Pompa cyrkulacyjna sprawia, że problem zostaje rozwiązany. Woda w układzie jest ciągle podgrzewana, dzięki czemu utrzymuje niezmiennie tę samą, oczekiwaną przez użytkownika, temperaturę. Urządzenie optymalizuje obieg płynów w sieciach i gwarantuje nieprzerwany obieg podgrzanej wody bezpośrednio do punktów, z których jest czerpana. Ciepła woda jest więc dostępna od razu, bez uciążliwego oczekiwania na to, by została ogrzana. To rozwiązanie przydaje się szczególnie jesienią i zimą, kiedy niska temperatura na zewnątrz dodatkowo sprawia, że woda szybko się wychładza.

Jak odpowietrzyć pompę cyrkulacyjną?

Skuteczne działanie pompy jest efektem jej prawidłowego działania oraz energii, którą pobiera. Aby mogła właściwie spełniać swe funkcje, niezbędny jest też odpowiedni montaż tworzonej instalacji. Ponadto, by pompa ciepła służyła nam jak najlepiej, powinna funkcjonować w sposób zoptymalizowany. Jej działanie musi zostać więc dostosowane do godzin używania wody. Urządzenie pracujące np. przez noc to zbędne zużycie energii, co generuje dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Prawidłowe funkcjonowanie pompy ciepła to również pochodna jej konserwacji. Gdy działa, ale do instalacji nie dociera wystarczająco dużo ciepła, przyczyną może być zapowietrzenie. Wyeliminowanie pęcherzyków powietrza, które zakłócają przepływ, możliwe jest na kilka sposobów. Podstawowym jest tymczasowe poluzowanie śrub, które pozwala na swobodniejszy obieg powietrza. Skuteczne okazuje się również oczyszczenie filtrów.

Pętla cyrkulacyjna a skuteczność

Opinie o pompach cyrkulacyjnych są jednoznaczne. To optymalny sposób utrzymywania ciepła w obiegu. Stosunek skuteczności w porównaniu do tego, jak wyglądają ceny pomp cyrkulacyjnych, sprawia, że to powszechnie doceniana inwestycja. Warto jednak zwrócić na nią uwagę w kontekście całej instalacji. Prawidłowe wykorzystanie pompy cyrkulacyjnej możliwe jest przy stworzeniu kompleksowej pętli. Powinna ona uwzględniać np. kocioł – wtedy poszczególne elementy są połączone, co sprawia, że działają automatycznie. Synergia między nimi przekłada się na praktycznie bezobsługowe funkcjonowanie układu. Optymalizacja działania powoduje, że pompa cyrkulacyjna zapewnia oczekiwany komfort użytkownikowi, a jednocześnie generują niższe zużycie energii oraz oszczędność wody. Cena, jaka ponoszona jest przy zakupie pompy, zwraca się więc z nawiązką.

Jak sprawdzić pompę cyrkulacyjną?

Jeśli pompa się nie włącza – lub działa nieprawidłowo – należy przede wszystkim sprawdzić jej zasilanie. O ile ten element nie budzi zastrzeżeń, warto:

Konserwacja pompy cyrkulacyjnej jest szczególnie ważna przed zimą – warto przeanalizować stan jej działania znacznie wcześniej, już pod koniec lata.