Sklep

Pompa zanurzeniowa do brudnej wody z rozdrabniaczem – działanie i polecane modele

Wszędzie tam, gdzie konieczne jest usunięcie wody z zalanej piwnicy, z basenu lub oczka wodnego albo przepompowanie ścieków, doskonale sprawdzają się pompy zatapialne, czyli zanurzeniowe. Choć napędzane są silnikami elektrycznymi, ich wykonanie zapewnia całkowite bezpieczeństwo: nie ma mowy o tym, by przewód lub zasilane prądem elementy miały kontakt z cieczą.

Pompy zanurzeniowe pracują cicho, są praktycznie niewidoczne, a dzięki automatyce mogą się samoczynnie włączać i wyłączać stosownie do potrzeb, co pozwala oszczędzać energię, silnik i sam mechanizm pompy.

Jak działa pompa zanurzeniowa?

Ponieważ pompy zanurzeniowe są zatapiane w wodzie, wszystkie ich elementy muszą być starannie uszczelnione, by nie doszło do zwarcia. Praca silnika powoduje zasysanie wody, która następnie tłoczona jest poprzez wąż do miejsca przeznaczenia.

Istotną cechą wielu pomp zanurzeniowych jest ich mobilność: można je bez większego wysiłku wyjąć z jednego zbiornika i umieścić w drugim. Oczywiście bardzo często pompę zanurzeniową instaluje się na stałe np. w studni.

Pompa zanurzeniowa do brudnej wody z rozdrabniaczem – czym się różni od typowej pompy zanurzeniowej?

O ile typowa pompa zanurzeniowa nadaje się przede wszystkim do transportu wody czystej, niezawierającej zawiesin ani ciał stałych, o tyle pompa zanurzeniowa do brudnej wody musi poradzić sobie z najrozmaitszymi zanieczyszczeniami. Chodzi tu zarówno o ich skład chemiczny, jak i wielkość oraz strukturę.

Typowa pompa może się – jeśli producent to zapewnia – uporać się np. ze szlamem albo ściekami pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, cieczami agresywnymi chemicznie itp. Jeśli jednak w pompowanej cieczy znajdują się ciała stałe, niezbędny jest rozdrabniacz.

Nietrudno sobie np. wyobrazić, jakie zanieczyszczenia znajdują się w szambie. Tu rozdrabniacz będzie miał do czynienia przede wszystkim z papierem oraz gazą, ligniną itp. Jeśli jednak trzeba np. wypompować wodę z rowu, znajdą się tam również rozmaite odpadki. Przynajmniej część z nich mogłaby zapchać pompę lub wąż – dobry, mocny rozdrabniacz jest więc bardzo istotny. Może np. poszatkować gumową rękawicę, aż jej strzępki wypłyną na wierzch wraz z pompowaną cieczą.

Rozszarpie na drobne kawałki worki foliowe, reklamówki itp.

Polecane modele pomp zanurzeniowych z rozdrabniaczem

Nasza oferta pomp zanurzeniowych jest bardzo bogata – tu każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model. Warto przejrzeć starannie opisy poszczególnych pomp, by wybrać tę optymalną. Z naszego punktu widzenia szczególnie godne polecenia są trzy pompy, o których poniżej.

DM2 Leszczyńska Fabryka Pomp

Fabryka z Leszna jest świetnym przykładem na to, że polscy producenci armatury nie mają się czego wstydzić, a ich wyroby z powodzeniem konkurują z pompami najlepszych firm zagranicznych.

Zanurzeniowa pompa DM2 znajduje liczne zastosowania w przemyśle, rolnictwie, przepompowniach ścieków i oczyszczalniach biologicznych. Jej wydajność może wynosić nawet 28 m3/h, a wysokość podnoszenia aż 53 metry. Może pompować ścieki, gnojówkę, ciecze zawierające odpady zwierzęce, ciała włókniste i stałe. Temperatura tłoczonej cieczy może wynosić do 40°C. Pompa jest zabezpieczona termicznie oraz przed wilgocią. Posiada uchwyt umożliwiający zaczepienie. Jest łatwa w obsłudze.

DM100 i DM200 Leszczyńska Fabryka Pomp

Nieco inaczej skonstruowane są pompy DM100 i DM200 tego samego producenta. Wyposażone są w nóż tnący, dzięki czemu rozdrabniacz może skutecznie pracować w systemach kanalizacji ciśnieniowej.

Oba te modele to pompy przenośne z silnikami jedno- lub trójfazowymi przeznaczonymi do pracy ciągłej. Wydajność wynosi do 23 m3/h, a wysokość podnoszenia do 26 m. Można je zanurzać na głębokości do 20 m. Sprawdzają się w gospodarstwach hodowlanych, oczyszczalniach ścieków, budownictwie, przemyśle, przepompowniach ścieków, a niekiedy nawet w gospodarstwach domowych. Każda z nich może pracować jako pompa do szamba z rozdrabniaczem.

Są ciche, łatwe w obsłudze, a w wersji jednofazowej posiadają wyłącznik pływakowy.