Sklep

Pompa do nawadniania – jaką wybrać?

Piękny, zadbany trawnik, ogród i tereny wokół domu to duma każdego właściciela posesji, który ma zamiłowanie do ogrodnictwa. Jednak żeby móc cieszyć się nieskazitelnym wyglądem ogrodu, trzeba włożyć w to mnóstwo pracy i zapewnić roślinom regularny dostęp do wody. Nawadnianie to kluczowy element w dbaniu o roślinność na każdej działce. Bezproblemowy i wygodny dostęp do wody zapewni pompa do nawadniania podłączona do własnego ujęcia wody. Pompy do nawadniania to jeden z najważniejszych elementów ogrodowej instalacji nawadniającej.

Woda ze studni – jakie pompy do nawadniania będą najlepsze?

Wybierając pompę do studni, należy pamiętać, aby dobrać ją do wydajności zbiornika z wodą, a nie do wielkości systemu nawadniającego, jaki chcielibyśmy mieć w ogrodzie. Zbyt wydajna pompa niedostosowana do wydajności studni sprawi, że woda w zbiorniku będzie się obniżać zbyt dynamicznie, odsłaniając pompę i tym samym narażając ją na pracę na sucho. Jałowa praca pompy może spowodować jej uszkodzenie lub pracę ze zmniejszoną wydajnością.

Najlepszą opcją, aby pompować wodę ze studni, będzie zastosowanie pompy głębinowej. Pompy głębinowe zawsze muszą znajdować się poniżej lustra wody. Ciecz odpowiada za chłodzenie urządzenia i jest zabezpieczeniem przed przegrzaniem. Pompę należy dostosować do wysokości tłoczenia, aby woda bez problemu trafiała na powierzchnię. Ponadto przed zakupem należy upewnić się, że dany model będzie pasować do wielkości otworu studziennego. Pompa powinna mieć nieco mniejszą średnicę niż rura osłonowa. Można przyjąć, że różnica pomiędzy średnicą pompy a rury osłonowej nie powinna być mniejsza niż 1 cal (około 25 mm). Niewątpliwą zaletą pomp głębinowych i tego, że są one w pełni zanurzone w wodzie, jest cicha praca, która nie zakłóca otoczenia.

Kupując pompy głębinowe do nawadniania, warto wybierać spośród polecanych i cenionych producentów. Dzięki temu zyskuje się gwarancję niezawodności sprzętu, a w sytuacjach awaryjnych łatwego dostępu do serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.

Woda z ujęć powierzchniowych – głównie pompy zanurzeniowe i samozasysające

Dysponując ujęciami powierzchniowymi, możemy zdecydować się na pompy do nawadniania zanurzeniowe lub samozasysające. Pompy zanurzeniowe (inaczej pompy zatapialne) to bardzo dobre rozwiązanie, aby tłoczyć wodę z ujęć powierzchniowych i zasilać przydomowe systemy nawadniania. Podczas wyboru urządzenia należy jednak zwrócić uwagę na jego parametry. Nie każdy model nadaje się np. do zasilania ogrodowych zraszaczy. Jeżeli pompa ma być wykorzystywana do tradycyjnego podlewania ogrodu za pomocą węża, to można wybrać praktycznie każdy model. Jednak jeżeli zależy nam na zasilaniu systemu zraszaczy, ważne jest, aby pompa zatapialna potrafiła wytworzyć w danej instalacji ciśnienie. Pompy zanurzeniowe są chętnie wybierane przez konsumentów z uwagi na dobrą wydajność, szerokie możliwości zastosowania i atrakcyjną cenę w porównaniu do np. pomp głębinowych.

Pompy samozasysające to najbardziej rozpowszechnione rodzaje pomp do nawadniania. To urządzenia, które stosuje się w układach hydroforowych. Stosowanie tego typu pomp jest jednak ograniczone przez głębokość, na jakiej znajduje się lustro wody. Chodzi dokładniej o różnicę pomiędzy lustrem wody a pompą (głębokość zbiornika i głębokość lustra wody to dwie różne rzeczy). Pompy samossące nie powinny być montowane wyżej niż 7-8 metrów ponad lustrem wody. Jest to, inaczej mówiąc, wysokość ssania pompy. Niedostosowanie tej wysokości spowoduje, że pompa nie będzie działać prawidłowo i nic nie da wymiana modelu na urządzenie o większej mocy.