Sklep

Jakie pompy głębinowe do studni?

Właściciel posesji, chcący pompować czystą wodę ze studni, ma do wyboru pompy hydroforowe i pompy głębinowe. Zasadnicza różnica wydajnościowa między nimi polega na tym, że pompa hydroforowa może czerpać wodę z głębokości nieprzekraczającej 8 metrów. Nie jest to jednak bynajmniej głębokość lustra wody w studni. Trzeba do niej dodać współczynnik wynikający z odległości pompy od studni oraz średnicy rury ssącej. Typowa instalacja obejmuje rurę 1 ¼”, w której każde 10 m odpowiada 1 m głębokości ssania.

W praktyce może się więc okazać, że nawet jeśli lustro wody w studni znajduje się 5 m pod ziemią, to oddalona pompa hydroforowa sobie nie poradzi. Może tak być zwłaszcza czasie suszy, gdy poziom wody w studniach się obniża. Pompy hydroforowe, choć tańsze i łatwiejsze w instalacji, mogą więc nie sprostać stawianym im zadaniom. Znacznie lepsze, choć droższe, są pompy głębinowe. Opinie o nich zebrać można na internetowych forach.

Wśród zalet pompy głębinowej wymienić można

Dobierając pompę, trzeba oczywiście znać zapotrzebowanie na wodę, a także wydajność studni. Należy zatem uwzględnić pobór wody podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem, spłukiwanie WC, pracę pralki, zmywarki, a jeśli w ogrodzie jest zraszacz, to także i tego urządzenia. Pod uwagę należy wziąć liczbę domowników, choć oczywiście nie wszyscy korzystają z wody jednocześnie. Może być jednak i tak, że ktoś bierze kąpiel, ktoś inny zmywa, a w tym samym czasie pracuje pralka. W pewnym uproszczeniu można przyjąć za punkt wyjścia, że zapotrzebowanie nie przekracza 50 litrów wody na minutę.

Jaka cena pompy głębinowej do studni?

Istnieją różne pompy głębinowe. Cena zależy oczywiście od producenta, modelu, wydajności, wysokości podnoszenia, liczby stopni (jeśli jest to pompa wielostopniowa) itp. Zakres cenowy na rynku jest bardzo duży, bo wynosi najczęściej od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Inne pompy zalecane są do studni kopanych, inne do wierconych. Pompy głębinowe dobiera się także, ma się rozumieć, do średnicy studni.

Fachowiec pomoże w niełatwym wyborze

Przy doborze pompy dobrze jest więc skorzystać z pomocy fachowca, albowiem wiele zależy też od jakości wody, jaka ma być tłoczona, w tym od stopnia jej czystości, dopuszczalnej zawartości piasku i chloru itp. Fachowiec będzie również w stanie określić ciśnienie wody, jakie pompa musi wytwarzać. Weźmie przy tym pod uwagę ciśnienie wymagane przez domową armaturę, ale nie tylko. Urządzenia takie jak pralka, zmywarka, ogrzewacz przepływowy elektryczny lub gazowy, wymagają ciśnienia w okolicach 2 bar. Ponieważ ciśnienie spada w trakcie przepływu wody przez rury, pompa musi wytwarzać odpowiednio większe. Jeśli do tego dodać zawór ciśnieniowy, prawdopodobnie okaże się, że będzie potrzebna pompa głębinowa podająca ciśnienie ok. 4-4,5 bar. Również wysokość podnoszenia musi zostać obliczona z uwzględnieniem instalacji, stawiającej przecież pewien opór. Ostatnim istotnym parametrem będzie dopuszczalny zakres temperatur.

Pompy z silnikiem jedno- i trójfazowym

Jeśli woda nie znajduje się zbyt głęboko, możliwe będzie zastosowanie pompy jednostopniowej z silnikiem jednofazowym. Są to urządzenia o stosunkowo niskiej mocy, zasilane prądem 230 V. Ich zaletą jest niższa cena, prostota obsługi, a także umiarkowane zużycie prądu. Pompa o mocy 1,5 kW potrzebuje go mniej więcej tyle, ile żelazko albo czajnik elektryczny. Nie występuje tu także ryzyko braku fazy, a zabezpieczenia z reguły znajdują się w silniku, nie wymagają więc dodatkowych inwestycji. Gdy warunki są mniej sprzyjające, potrzebna będzie pompa głębinowa większej mocy, z silnikiem na prąd trójfazowy. Trzeba je zabezpieczyć przed utratą fazy, a ponadto zastosować sondy, które wyłączą pompę, gdyby w studni zabrakło wody. W przeciwnym razie mogłoby dojść do uszkodzenia.

Nasz dział doradztwa technicznego służy Państwu oczywiście wszelką pomocą. Siedzibą naszej firmy jest Wrocław, można do nas dzwonić, mailować albo wybrać się osobiście – zapraszamy.