Sklep

Jaka pompa próżniowa do klimatyzacji?

Podstawą działania serwisu instalacji klimatyzacyjnych jest odpowiednie wyposażenie, które umożliwia skuteczne naprawianie wszelkich usterek. Składa się na nie stacja odzysku czynnika chłodniczego, manometr lub zestaw manometrów, waga, kielicharka, roztłaczarka, giętarka, wykrywacz nieszczelności, termometr, multimetr oraz oczywiście pompa próżniowa. Owszem, na rynku można spotkać serwisantów, którzy radzą sobie bez niej, ale jakość ich usług pozostawia wiele do życzenia. Pompa próżniowa jest w tym fachu po prostu nieodzowna.

Jak używać pompy próżniowej?

Przed uruchomieniem pompy do klimatyzacji i podłączeniem jej do prądu, należy upewnić się, że jej włącznik ustawiony jest w pozycji oznaczającej wyłączenie, a także otworzyć kanał wydechu. Następnie pompę należy napełnić olejem do poziomu podanego w instrukcji.

Po zabezpieczeniu wydechu i otwarciu przyłącza oraz uruchomieniu pompy włącznikiem, należy nadzorować pracę pompy przez kilkadziesiąt sekund, by upewnić się, że zaczęła tłoczyć gazy regularnie i bez zakłóceń. Podczas pracy konieczne jest kontrolowanie poziomu oleju, ponieważ jego niedostatek spowoduje, że wytworzona próżnia będzie niewystarczająca.

Po zakończeniu pracy należy pompę wyłączyć, zakręcić zawór manometrów, odłączyć przewód od przyłącza oraz zakręcić osłonę przyłącza, by chronić je przed brudem i ciałami obcymi.

Olej w pompie powinien być zawsze czysty i w ilości dokładnie odpowiadającej parametrom podanym w instrukcji. Zarówno niedobór, jak i nadmiar oleju szkodzą pompie oraz efektom wykonywanej pracy.

Kryteria wyboru pompy próżniowej

Wybór pomp próżniowych jest ogromny. Potencjalny użytkownik powinien przede wszystkim dobrać urządzenie do rodzaju układów klimatyzacyjnych, w jakich się specjalizuje lub specjalizować zamierza. Inne wymagania stawia klimatyzacja samochodowa, inne dotyczyć będą instalacji w domkach jednorodzinnych, jeszcze inne – dużych systemów w biurach, galeriach handlowych etc.

Wśród parametrów pompy próżniowej wymienić należy przede wszystkim:

Jeśli chodzi o szybkość pompowania, to według znawców tematu 40 litrów na minutę wystarczy do obsługi niewielkich układów. Kupno bardziej wydajnej pompy może przyspieszyć pracę, ale też utrudnić ze względu na wymiary i masę większych, bardziej wydajnych pomp. Ponieważ praca serwisanta niekiedy wymaga użycia drabiny, zbyt duże i ciężkie pompy próżniowe mogą być kłopotliwe.

Jeżeli istotnym parametrem ma być ciśnienie końcowe, lepiej wybrać pompę dwustopniową, która jest w stanie skuteczniej wypompować gazy z układu niż jednostopniowa. Ponadto znacznie dokładniej uwalnia ona system od wilgoci.

Dodatkowe aspekty do rozważenia przy zakupie

Dobrze, gdy pompa próżniowa ma wbudowany wakuometr, za pomocą którego można sprawdzać stopień uzyskanej próżni. Zawór zwrotny powinien zabezpieczać przed cofaniem się oleju, którego poziom powinien być zarazem widoczny przez wziernik.

Co jeszcze się liczy? Na pewno zabezpieczenie przed wydmuchem par oleju poprzez wydzielony zbiornik i separator na wydechu. Jeśli pompa ma wysoki moment rozruchowy, jej uruchomienie jest łatwiejsze, a efektywność pracy wyższa. Połączenie między silnikiem a modułem powinno być elastyczne, dzięki czemu pompa pracuje cicho i wywołuje umiarkowane tylko wibracje. Dobrze sprawdza się też wymuszony system smarujący. Obudowa ze stopu aluminium zapewnia dobre chłodzenie dzięki wysokiej przewodności ciepła.