Sklep

Pompa zębata – zasada działania

Pompy hydrauliczne zębate charakteryzują się dość szczególną konstrukcją. Ich rotory napędzają koła zębate, które zasysają ciecz w tzw. przestrzeń międzyzębną, a następnie poprzez zachodzenie zębów na siebie tłoczą ją dalej. Napędzania wymaga tylko jedno z kół, ponieważ wprawia ono w ruch kolejne. W jednej takiej pompie może pracować od dwóch do nawet pięciu kół zębatych. Pompy zębate pracują ze stałą wydajnością, a ich prędkość wynosi najczęściej od 500 do 4000 obrotów koła na minutę.

Pompy zębate – przystosowane do pracy z cieczami o różnej lepkości

Tego typu pompy stosowane są do pracy z cieczami o różnej lepkości. Mogą to być paliwa, oleje, a nawet czekolada. To nie wszystko, bo medium w instalacji z pompą zębatą może być też syrop, żywica, ciekły tłuszcz, karma zwierzęca, olej, farba albo tusz. Specyficzna budowa sprawia, że pompa zębata nie zatyka się bez względu na stopień gęstości i lepkości medium.

Pompy ze sprzęgłem magnetycznym polecane są do instalacji, w których krążą ciecze potencjalnie niebezpieczne, żrące, toksyczne lub bardzo drogie: cechuje je hermetyczna budowa i staranne zabezpieczenie przed wyciekami.

Sprawdź również pompy magnetyczne, pompy obiegowe, pompy zatapialne oraz inne w naszej ofercie.