Sklep

Pompy membranowe to elementy armatury zapewniające przepompowywanie cieczy w zamkniętym układzie. Uniwersalne urządzenia znajdują powszechne zastosowanie w branży przemysłowej. Na czym polega zasada działania pomp i na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

Rodzaje pomp membranowych

Każda pompa membranowa cechuje się innymi parametrami, w zależności od wybranego modelu. Osiągana wydajność, materiał, którego użyto do produkcji, dedykowane medium robocze czy maksymalne ciśnienie układu — wszystkie te czynniki wpływają na rodzaj armatury, jaka powinna zostać zamontowana w danej instalacji. W zależności od budowy modelu pompa może też być dolnossąca lub górnossąca.

Jak to działa? Pompa jest zbudowana z dwóch membran poruszających się ruchem posuwisto-zwrotnym, połączonych ze sobą wałem z zaworem powietrznym. W układzie medium jest jednocześnie tłoczone oraz zasysane. Zawór kieruje sprężone powietrze na pierwszą membranę, powodując jej odsunięcie od środka, co skutkuje tłoczeniem cieczy na zewnątrz pompy. W tym samym czasie powietrze przy drugiej membranie jest wypychane do atmosfery, dzięki czemu element ten może zasysać ciecz. Po wykonaniu pełnego skoku zawór powietrzny zmienia kierunek, powodując odwrotny proces po obu stronach pompy.

Moc i efekt działania pompy są zależne od użytego napędu. Pompa pneumatyczna, hydrauliczna, z silnikiem spalinowym lub elektrycznym — każda z nich sprawdzi się w innym układzie.

Pompy membranowe przemysłowe – zastosowanie

Pompy membranowe znajdują powszechne zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie przepływu wody lub innej cieczy bez ryzyka wymiany czynników ze środowiskiem zewnętrznym. Przepływające medium nie może więc wyciekać, należy także wyeliminować możliwość dostania się substancji niepożądanych do środka układu.

Pneumatyczne pompy membranowe są chętnie wykorzystywane w przemyśle w branży spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej, kosmetycznej, budowlanej czy też mechanicznej.

Co ważne, różnorodność materiałów oraz komponentów pozwala na stworzenie niezliczonej ilości konstrukcji. Dzięki temu możliwe jest zbudowanie elementu dedykowanego do konkretnej instalacji przemysłowej.

Pompy mogą być stosowane zarówno do wody, czyli medium obojętnego chemicznie, jak i agresywnych czynników roboczych, np. substancji żrących czy rozpuszczalników. Sprawdzają się w tłoczeniu cieczy czystej oraz zanieczyszczonej ciałami stałymi.

Pompa membranowa – jak wybrać odpowiednią?

Pompa membranowa powinna zostać dobrana pod kątem przyszłego zastosowania i rodzaju układu, w którym będzie działać. Jednym z częściej wybieranych modeli jest uniwersalna pompa membranowa o mocy 12V stosowana w łodziach czy przyczepach kempingowych. Do bardziej wymagających instalacji konieczne jest urządzenie o wyższej mocy. Materiał korpusu i pozostałych elementów pompy należy dopasować do czynnika roboczego przepływającego przez układ. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami, aby rozwiać wszelkie wątpliwości!